מעבר לעמוד הבית
ההסתדרות הציונית העולמית

תקציר תוכנית אסטרטגית להתייעלות משק האנרגיה ולמעבר לאנרגיה נקייה, אטלנטה, ג'ורג'יה

תרגמה וערכה: ד"ר אופירה פוקס

אטלנטה היא בירתה של מדינת ג'ורג'יה בדרום-מזרח ארצות-הברית והיא בית לחצי מיליון תושבים בקירוב. העיר שוכנת למרגלות הרי האפלצ'ים וידועה בעצים הרבים שבה – היא נחשבת לעיר שבה חיפוי העצים מתפרס על פני השטח הנרחב ביותר בארצות-הברית. בעיר ממוקמים המטות של כמה מהתאגידים הגדולים בעולם, כגון קוקה-קולה, חברת התעופה דלתא, חברת התקשורת AT&T, CNN, הום דיפו ועוד.

בעת כתיבת התוכנית (2018), צריכת חשמל היא המקור העיקרי לפליטות הפחמן בעיר (95%). חברת Georgia Power מספקת את מרבית החשמל לעיר, ועיריית אטלנטה היא צרכנית החשמל הגדולה בעיר. בניינים מסחריים משתמשים ב-60% מסך הצריכה ובתי המגורים משתמשים ב-30% מהצריכה. בעת כתיבת התוכנית, שיעור צריכת החשמל בעיר, שהתבססה על מקורות אנרגיה מתחדשים, עמד על 6% בלבד.

  • אי החום העירוני – אטלנטה מדורגת במקום השלישי בארה"ב מבחינת עליית הטמפרטורה באי החום העירוני. בריאותן של אוכלוסיות פגיעות נתונה בסכנה בשל עלייה זו.
  • התפשטות מחלות – ב-12 השנים האחרונות עלה פי שלושה מספר המקרים של מחלות המועברות באמצעות יתושים, פרעושים וקרציות. אוכלוסיות פגיעות סובלות מסכנת הידבקות גבוהה יותר ביחס לחלקי האוכלוסייה האחרים.
  • פגיעה במערכת האקולוגית (אקוסיסטם) – אטלנטה מדורגת כעיר שבה מספר מיני העצים הנתונים בסכנת הכחדה הוא הגבוה ביותר בארצות-הברית. העיר איבדה עד כה 14% מהמינים המקומיים עקב ההתחממות.
  • סכנת בצורת – העיר פגיעה במיוחד למחסור במשקעים עקב הבצורות התקופתיות והשפעותיהן החמורות על העיר. מאגרי המים של העיר קטנים ביחס לגודל האוכלוסייה.